SURASKITE GERIAUSIUS RULONINĖS VEJOS KLOJĖJUS

KAIP RULONINĘ VEJĄ PAKLOTI SAVO JĖGOMIS

Kad ruloninės vejos klojimas savo rankomis neštų džiaugsmą ir pradžiugintų lauktu rezultatu, čia surasite mūsų ekspertų patarimus, kaip tai padaryti teisingai.

1. Derlinga pievelės dirva

Dirva yra kokybiškos vejos pagrindas

Kad veja jus džiugintų daug metų, svarbu teisingai ir kruopščiai paruošti jos pagrindą – derlingą dirvožemį.

Ruloninei vejai reikalingas bent 13 cm storio tinkamo derlingo dirvožemio sluoksnis, kuriame subręs vejos šaknų sistema, veja pasisavins vandenį ir maistines medžiagas, orą.

Derlingas dirvožemis sklype jau gali būti (dabartinis sodas) arba visą derlingą sluoksnį reikės įrenginėti iš naujo (įrengimas, lygių keitimas ir kt.). Bet kuriuo atveju svarbu, kad dirva būtų:

  • vidutiniškai vertinga (netiks labai durpėtas arba smėlingas dirvožemis, tačiau specialistai dirvą gali pagerinti!);
  • joje neturi būti šiukšlių ir svetimkūnių, didesnių nei 2-3 cm;
  • neutralaus arba neutraliam artimo dirvožemio rūgštingumo;
  • išlyginta, turinti pakankamą nuolydį, kad nesusidarytų balos. Paprastai rekomenduojamas vejos nuolydis yra virš 1% (1 cm vienam metrui);
  • vienoda visame vejos plote (pageidautina, kad būtų iš tos pačios išgavimo vietos);
  • toks pats sluoksnis visame vejos plote;
  • bent 13 cm storio.

Jei naudosite kieme jau esantį dirvožemį

Jei sklypo žemėje, kurioje auga pasenusi žolė, buvo įrengtos lysvės arba augo bulvės, yra svarbu įvertinti, ar būsimos vejos lygis atitinka dabartinį dirvos paviršiaus lygį. Pirmiausia reikia sutvarkyti lygį ir nuolydžius. Reikia stebėti, kad dirvos sluoksnis būtų vienodas arba ploniausioje vietoje ne mažesnis kaip 13 cm. Darbų seka turėtų būti tokia:

  • dabartinis dirvos sluoksnis įdirbamas frezuojant arba sukasant;
  • surenkamos daugiamečių piktžolių šaknys, velėnos, akmenys, stiklai – viskas, kieno skersmuo didesnis nei 2-3 cm;
  • dirva išlyginama – paprasčiausia tai padaryti naudojant kuolelius ir virveles, kurie parodys pageidaujamą paviršiaus lygmenį. Jį reikėtų pasiekti jau šioje darbų stadijoje;
  • dirvą po išdirbimo ir išlyginimo reikia sutrombuoti. Tai galima padaryti volu arba mažame plote galima išminti visą vejos plotą statant pėdą prie pėdos;
  • atsižvelgiant į dirvos būklę, gali būti, kad ją reikės pagerinti – patręšti trąšomis arba sodo kalkėmis;
  • jei dirva yra pernelyg smėlinga, ją galima pagerinti derlingesniu dirvožemiu, kuris praturtintas durpėmis;
  • jei dirva yra pernelyg durpinga, ją galima pagerinti smėlingu gruntu;
  • jei dirva yra labai molėta, ją galima pagerinti sumaišant su smėlinga ir durpinga žeme.

! Vejai nebūtinas mėšlas, kaip ir labai durpingas dirvožemis nėra labiau tinkamas vejai įrengti.

Jei derlingąjį sluoksnį formuosite iš naujo

Dažnai prie neseniai pastatyto namo derlingos dirvos praktiškai nėra – ji „pradingo“ statybų metu arba pakeitus grunto lygį. Todėl visą vejai reikalingą derlingąjį sluoksnį reikia formuoti iš naujo. Tokiu atveju reikia imtis šių veiksmų:

  • nuspręskite, koks bus būsimos vejos viršutinis lygmuo – paviršius;
  • -15 cm nuo būsimos vejos paviršiaus reikia išlyginti ir paruošti gruntą – reikia surinkti statybines šiukšles, išlyginti esamą gruntą arba net atvežti papildomų žemių, kad pasiektumėte norimą grunto lygį; lygiui nustatyti galima naudoti kuolelius ir virveles;
  • ant paruošto grunto atvežkite 13cm derlingo dirvožemio – pageidautina, kad šis dirvožemis turėtų jau išvardintas savybes;
  • dirvožemis pilamas su kelių centimetrų rezervu ir gerai sutrombuojamas. Tai galima padaryti volu, o mažame plote galima tiesiog išminti būsimos vejos plotą, dedant pėdą prie pėdos; rekomenduojame trombuoti keletą kartų – jei teisingai tai darysite, atvežtas dirvožemis „sukris“;
  • Atsižvelgiant į dirvos būklę, gali tekti ją pagerinti – patręšti trąšomis arba sodo kalkėmis.

Nerekomenduojame dirvos trombuoti sunkiąja technika, kelių priežiūros volais, vibroplokštėmis arba trombuoti tada, kai dirva yra šlapia – paviršius bus taip stipriai suslėgtas, todėl vejos šaknys negalės įsišaknyti!

Po šio etapo turėsite gana kokybišką dirvos paviršių.

2. Dirvos paviršiaus paruošimas

Paviršiaus kokybė = vejos lygumas

Kai tinkamas derlingojo dirvožemio sluoksnis (mažiausiai 13 cm storio) paruoštas, reikia jį gerai išlyginti ir sutrombuoti – kad dirvos paviršius būtų idealiai tinkamas ruloninei vejai pakloti:

  • dirvos paviršius yra tvirtas (pėda negrimzta giliau kaip 5 mm), tačiau jis neturi būti toks kietas kaip asla!;
  • ji turi būti tam tikro lygio su suformuotais pageidaujamais nuolydžiais;
  • dirva lygi – tai lengva patikrinti su ištempta virve arba ilgesne lenta, kuri dedama ant paviršiaus – jei po lenta galima pakišti ranką, reikia dar lyginti;
  • dirvoje nėra jokių svetimkūnių, didesnių nei 2-3 cm.

Sėkmingas paviršiaus paruošimas yra kruopštus ir tik iš pirmo žvilgsnio paprastas darbas, tačiau kokybiškas rezultatas džiugins akį, o naujoji veja ilgus metus bus lygi ir lengvai naudojama.

Reikiamą viršutinio dirvos sluoksnio kokybę galima pasiekti su virvėmis nusistatant reikiamą paviršiaus lygį – virveles rekomenduojama traukti skirtingomis kryptimis, kad „suspaustumėte“ ir sulygintumėte visus galimus lygius ir paviršius būtų kiek įmanoma lygesnis.

Lyginama grėbliu, jį laikant lengvai ir lyginant dirvožemio viršutinį sluoksnį. Kai dirva išlyginama, ji yra suvoluojama arba sumindoma. Jei po to atsiranda nelygumų, jie vėl išlyginami grėbliu, kaitaliojant grėbimo kryptį. Dar sykį voluojama arba mindoma. Ir vėl lyginama. Taip reikia dirbti tol, kol gausite tokį idealiai lygų ir tvirtą dirvos paviršių kaip aprašyta.

Šio etapo metu gausite lygų, tvirtą ir reikiamo lygio viršutinį dirvos sluoksnį, kuris praktiškai yra paruoštas ruloninės vejos klojimui.

3. Prieš paklojimą

Ruloninei vejai reikalingas geras startas

Kad naujoji ruloninė veja kiek įmanoma geriau jaustųsi naujoje vietoje ir per savaitę pradėtų leisti šaknis, patirdama kuo mažiau streso, prieš vejos klojimą rekomenduojame padaryti keletą nedidelių, tačiau labai svarbių darbų:

  • klojamo ploto paliejimas, kad veja būtų klojama ant drėgnos dirvos;
  • pradinis trąšų paskleidimas ant dirvos;
  • dirvos grėbstymas;
  • patikrinimas – ar iš tiesų esame pasiruošę ruloninės vejos klojimui?

Dirvos paliejimas

Drėgna dirva garantuoja idealias sąlygas naujajai vejai, kad plona ruloninės vejos velėna neišdžiūtų „iš apačios“ ir kuo greičiau pradėtų leisti naujas šaknis ir įsišaknytų.

Dirvą palieti yra gyvybiškai svarbu sausais ir šiltais vasaros mėnesiais, tačiau rekomenduojama tai padaryti visada.

Kaip tai daryti? Dieną prieš ruloninės vejos pristatymą ir klojimą visą klojamą plotą palaistome laikydamiesi šių taisyklių:

  • dirvą reikia sudrėkinti iki 10-15 cm gylio, nes tada vandens vejai užteks net kelias pirmąsias dienas;
  • laistomas vanduo neturi suformuoti balų ar tekėti – drėgmės bus per daug arba atsiras paviršiaus pažeidimų, kurie apsunkins klojimo procesą;
  • laistydami dieną prieš (idealus metas būtų klojimo išvakarės), pasieksime, kad kitą rytą vejos plotas bus tolygiai drėgnas, tačiau tvirtas ir ne šlapias – taigi jį bus lengva grėbstyti ir po jį bus saugu vaikščioti;
  • ypač kruopščiai laistyti reikėtų karštu ir sausu oru, kai dirva pradeda dulkėti – svarbu vandenį purkšti tolygiai ir kiek įmanoma smulkesniais lašeliais, kad vanduo kuo geriau įsigertų į dirvą.

Jei palaistėte gerai, ruloninės vejos klojimo dienos rytą dirva bus tvirta ir drėgna, net jei yra saulėta ir karšta. Toks dirvos sudrėkinimas yra daug efektyvesnis nei paklotos vejos laistymas kelis kartus!

Trąšų paskleidimas

Naujoji ruloninė veja yra tik poros centimetrų storio, šaknų sistema yra traumuota ir redukuota – todėl augalas turi suformuoti naują šaknų sistemą, prisitaikyti prie naujos vietos ir toliau „gaminti“ žaliąją masę. Žinoma, kad tai reikalauja daug energijos. Mūsų užduotis yra duoti vejai papildomų maisto medžiagų, kurios ištirps iki kol pasirodys šaknys ir bus lengvai pasisavinamos ilgesnį laiką.

Tinkamiausios trąšos, naudojamos prieš klojant ruloninę veją, yra ilgo veikimo kompleksinės trąšos, kurių pagrindą sudaro azotas.

Išbarsčius šio tipo trąšas ant drėgnos dirvos prieš klojant ruloninę veją, trąšos pradeda tirpti, o po kelių dienų, pasirodžius pirmosioms šaknims, trąšos bus jau lengvai pasisavinamos. Ilgo veikimo formulė užtikrina aprūpinimą subalansuotomis maisto medžiagomis net iki 2 mėnesių. Mes naudojame ir kitiems rekomenduojame naudoti Multigreen Printempo 2 mėnesius veikiančias trąšas, kurios, kaip rodo mūsų patirtis, duoda puikų efektą, suteikia vejai intensyvią spalvą, užtikrina tolygų įaugimą ir sėkmingą vejos susiformavimą. Rekomenduojama trąšų norma yra apie 25-35 g/m2. Trąšas galime pristatyti kartu su rulonine veja, užsakymą lengva padaryti užsakant veją.

Paviršiaus grėbstymas

Kai dirva yra drėgna, trąšos išbarstytos, svarbu šiek tiek supurenti dirvos viršutinį sluoksnį, kad vejos velėna turėtų geresnį kontaktą su dirva. Jei dirva yra suplūkta ir kieta, visiškai lygi, naujoms žolės šaknims bus sunkiau „įsikabinti“, po velėna gali likti oro „kišenių“. Lengvai pagrėbstydami klojamą plotą, geriau paskirstome trąšas, ir laukas bus paruoštas ruloninės vejos klojimui.

Ar esame pasirengę ruloninės vejos klojimui?

Prieš gaunant ruloninę veją ir pradedant ją kloti, rekomenduojame patikrinti, ar viskas paruošta ir ar galėsime greitai pakloti ruloninę veją?

Atvežtą ruloninę veją reikia pakloti kuo greičiau, daugiausia per 24 val. nuo pristatymo, tačiau ypač sausu ir karštu oru kiekviena papildoma valanda atitolina puikų rezultatą.

Trumpas dalykų, kuriuos turime patikrinti, sąrašas, kad būtume tikrai pasiruošę pakloti ruloninę veją:

  • ar pagalvota apie ruloninės vejos iškrovimą iš transporto? Jei užsakysite, EasyGreen pasirūpins transportu su iškrovimo galimybe. Jei iškrovimą organizuosite patys, svarbu, kad reikiama technika arba žmonės būtų objekte dar prieš atvykstant ruloninei vejai;
  • ruloninės vejos privežimas į klojimo vietą, ypač jei iškrovimo punktas nėra tiesiai prie paklojimo vietos. Tam tiks speciali technika, turinti palečių šakes, palečių ratukai arba pakankamai darbo jėgos, galinčios vežioti karučiais;
  • plokštės, jei veją reikėtų tampyti po paruoštą dirvą. Storas faneros lakštas, drožlių plokštė ir kitokia medžiaga gali labai praversti, jei reikės pernešti didelius kiekius ruloninės vejos per klojamą teritoriją. Šio darbo negalima daryti su technika, kad nesugadintumėte dirvos. Šis klausimas yra susijęs su efektyvumu ir produktyvumu, todėl svarbu tai apgalvoti ir pasiruošti. Plokštės pravers ir tada, jei bus labai šlapia – lietaus atveju dirva nepavirs į purvyną;
  • volas – ar turite volą, kuriuo po klojimo turėsite suvoluoti veją;
  • laistymo įranga ir vandens tiekimas. Svarbu, kad laistymo įranga būtų paruošta, patikrinta ir sujungta – ar tai būtų įmontuojama sistema, ar žarnos su laistymo priedais, ar rankinis dušas. Viskas turi būti paruošta ir funkcionuoti. Geriau patikrinti du kartus!;
  • įrankiai – grėblys, ruloninės vejos peilis, kastuvas, karutis ir kiti priedai, kurių gali prireikti klojant ar tvarkant dirvos paviršių. Peilis bus svarbus, kai reikės nupjauti rulonus;
  • pakankamas kiekis žmonių, skaičiuojant, kad vienas žmogus (nepatyręs) paklos iki 50m2 per dieną, o vienam profesionalui galima skaičiuoti apie 100m2 vejos per dieną (dalis žmonių priveža, dalis pakloja, o dalis daro darbus, kurie svarbūs po paklojimo!).

Geriau veją pakloti greičiau nei planuota nei nesuspėti ir atidėti vakarui, nakčiai ar sekančiam rytui! Kuo greičiau ruloninę veją paklosite, tuo mažiau galimų rizikų, o graži, žalia pievelė džiugins užsakovą jau tą pačią dieną.

Viskas paruošta ruloninės vejos klojimui.

4. Ruloninės vejos paklojimas

Atėjo metas kloti

Jei sėkmingai atlikote paruošiamuosius darbus, ruloninės vejos klojimas bus sunkus, tačiau pats maloniausias etapas. Jau greitai jus džiugins žalia pievelė, kuri atsirado tarsi pamojus burtų lazdele.

Ruloninę veją po jos pristatymo reikia pakloti kiek įmanoma greičiau, ne vėliau kaip per 24 valandas. Kiekviena papildoma valanda pablogina vejos būklę, ypač jei lauke karšta ir sausa.

Pristatymas ir iškrovimas

Ruloninė veja yra atvežama ant palečių, todėl iškrovimas yra paprastas ir greitas, tai gali padaryti EasyGreen, jei prieš tai dėl to susitarsime. Paletes rekomenduojama iškrauti kiek įmanoma arčiau vejos klojimo vietos, nes išeikvosite mažiau laiko ir energijos kilnodami rulonus.

Jei karšta ir sausa (saulė, vėjas), ruloninę veją, kurią planuojate kloti po kelių valandų, rekomenduojame padėti paunksnėje (medžių, pastatų šešėlis) arba uždengti orui laidžia medžiaga (geotekstilė, tinklas ir kt.), kuri apsaugotų nuo saulės spindulių, bet leistų vejai „kvėpuoti“. Reikėtų nepamiršti, kad per dieną saulė pasislenka ir šešėlis nuo jūsų vejos gali pasitraukti.

Nugabenimas į paklojimo vietą

Rulonus imkite iš paletės ir gabenkite į paklojimo vietą. Rekomenduojame atsargiai judėti per paruoštą dirvą, kiek įmanoma trumpesnėmis trajektorijomis, kuo mažiau sustojant ant dirvos.

Jokiu būdu negalima ruloninės vejos gabenti arba žmonėms vaikščioti per jau paklotą veją, nes tai gali ją stipriai pažeisti. Išimtis gali būti kelio padengimas plokštėmis.

Jei dirva yra gerai paruošta ir atspari, atsargūs gabenimo darbai nieko nesugadins. Jei visgi dirvoje lieka vėžės arba išminate takelius, naudokite plokštes. Atsinešus veją, iškart prieš jos paklojimą, šias vietas reikia dar sykį pagrėbstyti, o esant būtinybei, palyginti.

Ruloninės vejos atgabenimas yra fiziškai sunkiausias ir pats paprasčiausias darbo etapas.

Svarbu atsigabentus rulonus pasidėti tinkamu atstumu nuo paklojimo vietos ir klojėjo:

  • prognozuojant, kur baigsis ankstesnis rulonas;
  • kad netrukdytų judėti klojėjui;
  • kad rulonas būtų padėtas reikiama kryptimi (nes jį galima išvynioti viena kryptimi) – taip stengiantis kuo mažiau be reikalo švaistyti savo fizines jėgas;
  • kad nereikėtų žengti nereikalingų žingsnių, atlikti nereikalingų judesių ir veiksmų, nes darbas yra sunkus ir kiekvienas perteklinis judesys reikalauja papildomų pastangų ir laiko.

Ruloninės vejos klojimas

Ruloninė veja klojama „paeiliui“ – vienas rulonas (juosta) klojamas viso ilgio, o greta esantis kitas perpjaunamas per pusę ir vienas jo galas baigiasi apytiksliai ties gretimo rulono viduriu.

Tikslas yra neformuoti ilgų, susiliejančių siūlių, kurios gali sukelti deformacijas tiek klojant, tiek jau užbaigus klojimo darbus, ypač jei ruloninė veja šiek tiek apdžiūva.

Svarbiausios „gudrybės“ klojant ruloninę veją:

  • klojimas paeiliui (aprašyta aukščiau);
  • klojimo kryptis yra priešinga nei jūsų matomas vaizdas į kiemą pro langą, nes ruloninės vejos nebūtina kloti labai glaudžiai, todėl pirmąsias pora savaičių matysis klojimo kryptis. Taigi jei klosite pagal savo vaizdą pro langą, matysite visus geometrinius nuokrypius, kurie yra galimi technologiškai, tačiau vizualiai ne visai patrauklūs. Žinoma, po poros savaičių, vejai įsitvirtinus, ši problema nebebus aktuali;
  • jei klojama šlaituose – dažniausiai klojama nuo viršaus į apačią (išsamiau apie šlaitus skaitykite žemiau);
  • kiekvieną sujungimą su praeitos juostos galu suformuokite kruopščiai, rankomis, taip pat ir išilgines siūles reikia suformuoti tvirtas – didelių tarpų tarp juostų neturi būti. Ruloninės vejos krašteliai yra jautresni perdžiūvimui, o kai išsausėja, jie mėgsta šiek tiek „užsivynioti“ ir pakilti aukštyn, taip dar greičiau išdžiūdami;
  • palei lysves, takelius ir kitus aiškią formą turinčius objektus pirmiausia iš vienos juostos suformuojamas (kopijuojamas) kontūras, tada „priglaudžiama“ ruloninė veja ir rėžiama iki šios juostos – rezultatas bus estetiškai malonesnis.

Paklota ruloninė veja turi būti lygi, maloni tiek liečiant ranka, tiek vaikštant per ją!

Krašteliuose ir kampeliuose ruloninę veją reikia lengvai ir labai atsargiai nupjauti aštriu peiliu, įvairias atraižas sėkmingai panaudosite smulkesniems darbams.

Ruloninės vejos klojimas šlaituose

Ruloninė veja yra patogiausias ir greičiausias būdas sutvirtinti šlaitus ir turėti dailią veją – net iki 45 laipsnių nuolydžio šlaitus galima suformuoti be specialių papildomų įtvirtinimų, tačiau tai nuspęsti turėtų kompetentingas specialistas. Statesniuose šlaituose velėna klojama naudojant sąramą virš šlaito viršutinio krašto, ant lygaus paviršiaus naudojant bent 0,5 m aukščio sąramą. Šlaituose taip pat rekomenduojama paisyti klojimo „paeiliui“ principo. Šlaituose veją rekomenduojame sutvirtinti paprastais mediniais kuoliukais (15-20 cm ilgio), kurie susmaigstomi į velėną ir po ja esantį dirvožemį taip, kad kuoliuko viršus būtų tame pačiame lygyje kaip ir velėnos paviršius – danga yra lygi, tačiau sutvirtinta. Paprastai reikalingi 1-4 kuoliukai vienai vejos juostai, tačiau tai priklauso nuo šlaito nuolydžio ir situacijos sudėtingumo.

Kai ruloninė veja yra paklota ir apipjauta, ją nedelsiant reikia suvoluoti ir gerai palaistyti.

5. Iš karto po ruloninės vejos paklojimo

Beveik baigta

Ruloninės vejos paklojimas yra magiška akimirka – tiek specialistui, tiek užsakovui, nes net žinant, kad klojama ruloninė veja, aplinkos pasikeitimai  yra tokie dideli, kad negalėsite paslėpti savo susižavėjimo ir nuostabos. Visi labai džiaugiasi!

Tačiau kai veja jau paklota, visą procesą reikia kruopščiai pabaigti iki galo. Kad naujoji ruloninė veja kiek įmanoma greičiau įleistų šaknis, ją reikia prispausti prie dirvožemio, kad velėna su dirva tiesiog idealiai „suliptų“, kad tarp žolės ir dirvos nesusiformuotų oro „kišenės“, trukdysiančios įsišaknyti. Geriausia naudoti volą, tačiau nedideliuose plotuose tiks ir uždengimas lenta arba plokšte ir jų prislėgimas žmogaus svoriu. Nebandykite „išspausti sultis“ iš velėnos, tačiau reikia pasistengti, kad veja būtų tolygiai prispausta.

Voluojant reikia būti atidžiam posūkiuose, šlaituose, kad sunkesnis volas naujos vejos „nesustumtų“ į krūvas, o tolygiai prispaustų prie žemės.

Profesionalai galėtų naudoti sunkesnius savaeigius volus, tinkamus vejos volavimui, tačiau kategoriškai negalima naudoti vibroplokščių ir volų, skirtų kelio darbams! Atlikus šiuos darbus būtina atidžiai patikrinti, ar neatsirado pažeidimų, kuriuos reikia iškart pašalinti.

Veją reikia pagirdyti

Paklota ruloninė veja yra ypač jautri, nes jos šaknų sistema, kuri įprastai būna apie 15-20 cm gylyje, yra sumažinta iki 2-3 cm – velėnos storio, o tai reiškia, kad lapai ir toliau kvėpuoja ir garina vandenį, o šaknų masė yra per menka ir nesugeba pritraukti drėgmės iš gilesnių dirvos sluoksnių. Todėl labai svarbu kuo greičiau po paklojimo veją palaistyti.

Laistymo iškart po paklojimo tikslas yra sudrėkinti visą velėną ir keletą centimetrų dirvos po ja. Svarbu, kad veja nepavirstų bala!

Paprastai užtenka 10-20 minučių laistymo su sodo laistytuvu arba automatine sistema. Drėgmės kiekį lengva kontroliuoti, pakeliant kurį nors velėnos kraštą ir pajudinant dirvą po ja. Gyvybiškai svarbu tolygiai palaistyti visą veją, taip pat ir kraštelius, kampelius, siauras sklypo vietas  – jas reikia patikrinti ypač atidžiai, nes priešingu atveju karštu oru neigiamas efektas bus matomas vos per vieną dieną – veja pradės gelsti vietose, kurios nebuvo palaistytos.

Jei jūsų klojamas plotas yra daugiau kaip 300 m2, primygtinai rekomenduojame karštu oru visą plotą padalinti etapais – kiekvieną jų pilnai užbaigiant: pakloti, suvoluoti, palaistyti ir tik tada kloti kitą plotą. Profesionalai komandą padalins į dalis, kad visi šie procesai vyktų vienu metu.

Paklota rulonine veja reikia ypatingai rūpintis artimiausias 2 savaites po jos paklojimo.

6. Ruloninės vejos priežiūra 2 savaites po paklojimo

Daugiau dėmesio

Iš ryto juoda žemė, o vakare jau žalia pievelė. Neapsakomas džiaugsmas dėl atliktų darbų. Dar 2 savaites naujoji veja yra labai jautri, nes per šį laiką ji turės vėl pradėti augti ir suformuos stabilią ir stiprią šaknų sistemą.

Lengviausia kontroliuoti žolės įsišaknijimo progresą yra pakeliant kurį nors velėnos kampą „už plaukų“ ir įvertinant tai, ką matome velėnos apačioje.

Laistymas

Šiuo metu pagrindinis darbas yra papildomas vejos laistymas. Jei veją paklosite vėsų pavasarį arba rudenį, tai dėmesio reiks daug mažiau, tačiau klojant vasarą arba sausu ir šiltu metu dėmesys laistymui yra ypač svarbus.

Laistymo principas pirmąją savaitę gerokai skiriasi nuo normaliai augančios vejos laistymo, kur svarbus principas – „retai, bet gausiai“. Ką tik paklota ruloninė veja laistoma pagal priešingą principą – „dažnai ir mažai“, nes naujosios vejos šaknų sistema yra tokia pati kaip paklotos velėnos, taigi sudaro tik 2-3 cm ir kokią savaitę tokia ir liks. Šiuo metu reikia laistyti 1-3 kartus per dieną (atsižvelgiant į oro sąlygas!) po 5-15 min, kontroliuojant, kad būtų sudrėkinta visa velėna ir 1-2 cm dirvos po ja. Drėkinti giliau iš tiesų nėra prasmės, nes nėra šaknų, kurios galėtų šį vandenį sugerti. Laistymo vanduo ištirpins prieš klojant ruloninę veją išbarstytas mineralines trąšas ir naujos šaknys bus labai dėkingos už maisto medžiagas.

Apytiksliai po 5-7 dienų velėnos apačioje pasirodys baltos šaknelės – tarsi nedideli plaukeliai, kurie per kelias dienas (paprastai per 9-14 dienų) jau užauga taip stipriai, kad tikrinant vejos „progresą“ nebepavyksta velėnos gabalo be jėgos atplėšti nuo dirvos. Šiuo metu tikrinti galima rečiau, o ir laistymo režimas turi pradėti keistis – sumažiname laistymo kartų skaičių ir pailginam laistymo trukmę. Per antrąją savaitę taikome normalų laistymo režimą.

Svarbu vejos nesudžiovinti, tačiau lygiai taip pat svarbu jos neperlaistyti, nes tada velėna gali pradėti pūti ir žūti. Pirmosiomis savaitėmis taip pat reikia stebėti, kad kruopščiai ir tolygiai būtų palaistyti ir vejos krašteliai bei kampai.

Probleminės zonos apie save praneš jau pirmosiomis dienomis lengvai pagelsdamos – tai ženklas, kad šiose vietose vandens nepakanka – jei reikia, papildomai laistome rankiniu būdu.

Pjovimas

Paklojus ruloninę veją želmenys bus 3,5-5 cm ilgio, susiformuos savotiškas „raštas“, kuris iš pradžių bus panašus į nelygią pievą, tačiau taip yra tik todėl, kad kartais klojant pasikeičia rulonų klojimo kryptis, tačiau po poros pjovimų visa pievelė bus vienodai žalia ir sodri.
Pirmąją savaitę nereikėtų skubėti pjauti, nes pjovimas žolei sukelia papildomą stresą. Paskubėjus pjauti galingesnė žoliapjovė gali pakelti ruloninės vejos kampą ir jį nukirsti bei taip sugadinti. Pirmus sykius pjaunant reikia atkreipti dėmesį:

  • pirmasis pjovimas rekomenduojamas apytiksliai po 5-7 dienų;
  • pjaunama skersai klojimo krypčiai;
  • pjaunama žoliapjove, naudojant žolės surinkiklį;
  • pjaunama 6-8c m aukštyje;
  • pjaunama pagal poreikį, tačiau ne rečiau kaip kas 2 dienas;
  • po antrojo ar trečiojo pjovimo palaipsniui mažinamas pjovimo aukštis, kol pasiekiamas pageidaujamas, kuris, atsižvelgiant į ruloninės vejos rūšį, gali būti 3,5-6 cm (EasyGreen Family) arba 2,5-5 cm (EasyGreen Active).
  • po antrojo ar trečiojo pjovimo, jei veja labai greitai neauga, galima paretinti pjovimus;
  • pageidautina kiekvieną kartą pjaunant keisti pjovimo kryptį, tačiau ne anksčiau kaip per 5 pjovimą galima pradėti veją pjauti klojimo kryptimi.
  • Jei naudosite žolės pjovimo robotą, reikia sureguliuoti tinkamą jo aukštį ir pradėti pjauti praėjus savaitei po vejos paklojimo, kai robotas pasieks nustatytą vejos aukštį, kasdien aukštį mažinant 5mm, kol pasieksite pageidaujamą aukštį.

Pirmąją savaitę pageidautina vejos per daug nenaudoti ir neapkrauti, tačiau trumpai pasivaikščioti ir pradžiuginti akis ir širdį galima jau vos veją paklojus!

Jei klojant veją buvo naudojamos ilgo poveikio trąšos, kitą tręšimo kartą planuokite ne anksčiau kaip po 1,5-2 mėnesių, tačiau šį laiką geriausia nustatyti stebint žolės būklę ir apsibrėžiant, ko kiekvienas tikisi iš savo vejos.

Praėjus maždaug 2 savaitėms po paklojimo veją galima naudoti, ją reikia prižiūrėti kaip ir bet kokią kitą pievelę, priežiūros rutina labiausiai priklauso nuo naudotojo pageidavimų.

PERŽIŪRĖTI RULONINĖS VEJOS PASIŪLYMĄ

Pieteikties apmācībām

Paldies, EasyGreen pārstāvis vistuvākajā laikā ar Jums sazināsies par turpmāko sadarbību!

Neužpildyti visi laukeliai

SUSISIEKITE SU MUMIS

Uzzini vairāk par paklājzālienu, tā ieklāšanu un izmaksām

PUIKU, KAD PARAŠĖTE!

EasyGreen atstovai su Jumis susisieks per vieną darbo dieną.

Neužpildyti visi laukeliai

Saņem 5% atlaidi paklājzāliena pirkumam!

Piesakies zāliena kopšanas padomiem un saņem 5% atlaidi paklājzāliena pirkumam!

Piesakies zāliena kopšanas padomiem

Piesakies zāliena kopšanas padomiem un saņem 5% atlaidi paklājzāliena pirkumam!



Pieteikšanās veiksmīga!

Pārbaudi savu e-pastu, lai uzzinātu kā izmantot 
5% atlaidi paklājzāliena pirkumam!

Neužpildyti visi laukeliai