Image

Ruduo ir žiema

Rudenį gamta ruošiasi ramybei ir poilsiui, augalų augimas lėtėja tol, kol visiškai sustoja, augalai bręsta ir ruošiasi žiemojimui, kuris gamtoje visuomet yra išbandymas.

Veja ir ruduo labiau asocijuojasi su kantrybe ir ramybe, ne tokia aktyvia veikla kaip pavasarį ir vasarą. Tačiau visi rudenį atliekami darbai yra labai svarbūs

Ruduo ir veja

Vejos augimas ir brendimas rudenį yra susijęs su vejos naudojimo ir priežiūros režimu apskritai – kuo intensyviau veja rūpinamės sezono metu, tuo svarbiau ją teisingai prižiūrėti rudenį ir paruošti žiemai.

Pjauti rudenį reikia atsižvelgiant į vejos augimo greitį, svarbiausia pjauti tol, kol veja auga, nes dažnai, kai vejos augimas sustoja, žoliapjovės paruošiamos žiemojimui, tačiau oras atšyla ir veja vėl pradeda augti. Tai ypač aktualu pastaruoju dešimtmečiu, kai vejos pjovimas lapkritį ir net gruodį yra visai normalus. Trumpą žiemos laikotarpį reikėtų išnaudoti pjovimo technikos priežiūrai ir paruošimui naujam sezonui.

Rudenį svarbu veją pjauti tol, kol įsitikinsite, kad ji tikrai nebeauga

Laistyti reikia tik tol, kol gamta drėgme nepasirūpina pati – mūsų platumose jau nuo rugsėjo laistymo režimą reikia pritaikyti prie kritulių, vejos laistymas dažniausiai būna išimtis. Jei naudojate laistymo sistemą – prasidėjus šalčiams, pasirūpinkite jos paruošimu žiemai, žarnas ir laistykles ištuštinkite ir padėkite saugoti.

Veja rudenį daugiautręšiamakalio trąšomis, nuo rugsėjo vidurio nebenaudojamos azotinės trąšos (išskyrus profesionalias sporto vejas), priešingu atveju veja nesugebės subręsti.

Vienas svarbiausių darbų rudenį yra vejos valymas. Artinantis žiemai rekomenduojama veją gerai kelis kartus išvalyti, kad iš velėnos ir želmenų būtų pašalinta visa organinė masė, susikaupusi pjaunant veją, krentant medžių lapams ir spygliams. Kuo švaresnė veja, tuo geriau ji peržiemos. Paskutinį kartą veja valoma po paskutinio pjovimo – paskutiniu pjovimu laikomi ir „paskutiniai“ 3 pravažiavimai. Vejai nuo to tik geriau.

Veja ir žiema

Žiema yra rimtas išbandymas augalams, ypač gerai prižiūrimai vejai. Klasikinė žiema su plikšala, po kurios seka stabilus šaltis, storas sniego sluoksnis, išliekantis iki pavasario, vejai būtų ideali. Tačiau realybė yra kitokia – ilgas ir drėgnas ruduo, šalčio bangos, atšilimo laikotarpiai, kurių metu prasideda vegetacija, atlydžiai, kuriuos vėl keičia žiema. Ar veją reikia prižiūrėti žiemą? Žinoma ne, tačiau žiemą veja galima pasirūpinti.

Jei žiema yra besniegė ir oras šlapias – vaikščiojimas veja ją tik traumuos. Velėna gali būti pažeista labai rimtai, nes žiemą šaknų sistema yra labai silpna, ji neišlaiko velėnos, dirva dėl drėgmės praskysta, todėl ją lengva pažeisti.

Per sušalusią veją taip pat nereikėtų daug vaikščioti, nes sušalęs žolės stiebas fiziškai lūžta. Jei šiuo metu veja bus intensyviai naudojama, pažeidimų iš karto nesimatys, tačiau jie bus rimti.

Žiemą svarbu be reikalo nevaikščioti po apsnigtą veją. Žinoma, kad mėtymasis gniūžtėmis ir sniego senių statymas yra neatsiejama žiemiškų džiaugsmų dalis, tačiau reikėtų vengti takų ir takelių išvaikščiojimo sniege, o ypač šlapiame sniege, kai kiekvienas žingsnis sniegą paverčia ledu. Jei tolygiai išmindomas didesnis šlapio sniego plotas, jam tirpstant gali susidaryti savotiškas ledo „dangtis“, kuris tirpsta iš lėto, o veja po juo nuolat yra drėgna ir nekvėpuoja. Tokiu atveju rekomenduojama tokius apledėjusius plotus suskaldyti aštriu daiktu, nepažeidžiant vejos.

Jei valant takelius ir privažiavimus vejoje susidaro nelygumų ir kalnelių, pavasarį prasidėjus atlydžiui reikia pasirūpinti, kad jie būtų išardyti ir išlyginti, kad ištirptų taip pat greitai kaip ir sniegas kieme. Tada veja po šiais kalneliais bus nukentėjusi mažiau.

Žiemą vejoje nerekomenduojama formuoti nuvalytų takelių, nes šiose vietose veja gyvena visai kitomis sąlygomis nei veja šalia po sniegu. Pavasarį šias vietas pamatysite kaip geltonas, praktiškai sunaikintas juostas.

Ypač svarbu vejos nenaudoti pavasarį, kai dirvos viršutinis sluoksnis yra ištirpęs, tačiau giliau dirva yra tarsi akmuo – viršutinis sluoksnis yra labai gležnas, jį paversti į „košę“ pakaks vos kelis kartus pereiti per žolę. Kai dirva visiškai atitirps, veja greitai nudžius ir galėsite pradėti pavasario darbus!

Geriausia žiemos savybė yra ta, kad po jos visada seka pavasaris ir vejos metai prasideda iš naujo, o mes ir vėl džiaugsimės gražia, žalia pievele

 

Pavasaris  |  Vasara  | VISI PATARIMAI

PERŽIŪRĖTI RULONINĖS VEJOS PASIŪLYMĄ

Pieteikties apmācībām

Paldies, EasyGreen pārstāvis vistuvākajā laikā ar Jums sazināsies par turpmāko sadarbību!

Neužpildyti visi laukeliai

SUSISIEKITE SU MUMIS

Uzzini vairāk par paklājzālienu, tā ieklāšanu un izmaksām

PUIKU, KAD PARAŠĖTE!

EasyGreen atstovai su Jumis susisieks per vieną darbo dieną.

Neužpildyti visi laukeliai

Saņem 5% atlaidi paklājzāliena pirkumam!

Piesakies zāliena kopšanas padomiem un saņem 5% atlaidi paklājzāliena pirkumam!

Piesakies zāliena kopšanas padomiem

Piesakies zāliena kopšanas padomiem un saņem 5% atlaidi paklājzāliena pirkumam!Pieteikšanās veiksmīga!

Pārbaudi savu e-pastu, lai uzzinātu kā izmantot 
5% atlaidi paklājzāliena pirkumam!

Neužpildyti visi laukeliai