Image

Pavasaris

Pavasaris visada žada naują gyvybę ir vasarą. Kaip ir visa kita kieme, veja taip pat bunda ir mes turime jai padėti kuo greičiau atsigauti ir pradėti greitai augti.

Nuo mūsų veiksmų pavasarį priklauso, kaip greitai veja po žiemos sužaliuos ir ja bus galima mėgautis tiek vizualiai, tiek pilnavertiškai naudoti

Vejos pavasaris prasideda jau rudenį

Vejos būklei po žiemos iš esmės daugiausia įtakos turi tai, ką padarėte besiruošdami šiam ekstremaliam metų laikui, tai yra kaip savo veją prižiūrėjote rudenį ir ar nepakenkėte jai žiemą.

Kaip ten bebūtų, žiema, šaltis, sniegas, atlydžiai, šilumos laikotarpiai, plikšalos ir visa, kas su tuo susiję, daro didelę įtaką vejos būklei ir išvaizdai pavasarį.

Pavasarinis pelėsis

Jei ankstyvą pavasarį vejoje matote nedidelius pilko ar rausvo atspalvio plotus, labiausiai tikėtina, kad tai yra sniego pelėsis. Pavasarinis pelėsis (Microdochia nivalis L) yra grybelinė liga, kuri gresia vejai žiemos metu, nesvarbu yra sniego ar jo nėra. Šio grybelio atsiradimą lemia šios aplinkybės:

  • nesubrendusi veja, kuri po sniego danga toliau kvėpuoja ar net auga;
  • nesugrėbta veja su lapais, sena žole ir kitomis atliekomis, kurių organinė masė yra puikus ligos lizdas;
  • pernelyg ilga veja, kuri rudenį nebuvo nupjauta;
  • per drėgnas viršutinis dirvos sluoksnis, stovintis vanduo. Ši problema paprastai turėtų būti sprendžiama vejos įrengimo fazėje;
  • nesubalansuotas arba neteisingas tręšimo režimas.
Image

Jei pavasarinis pelėsis nesunaikinamas laiku, vejos atsinaujinimo laikotarpis gali užtrukti net iki vasaros vidurio

Kaip sunaikinti pavasarinį pelėsį:

  • teisingai paruošti veją rudenį;
  • veją grėbti (valyti)kiek įmanoma anksčiau pavasarį, taip „suardant“ grybelio micelį ir sustabdant jo plitimą;
  • teisingai tręšiant azotinėmis trąšomis.

Jei pavasarinis pelėsis nenaikinamas, jis toliau plinta užkrėsdamas naujus plotus, praplėsdamas kiekvieno užkrėsto „rato“ dydį. Jo centre veja sunyksta visiškai.

ImagePrieš/ PoImage

Vejos šukavimas

Vejos valymas yra labai svarbus ne tik kaip ligų profilaktikos priemonė. Pavasarį po žiemos vejoje yra susikaupę įvairių atliekų – medžių lapų, sodo atliekų, sudžiūvusios žolės, per žiemą išaugusių samanų. Veja žiemą su lietumi, sniegu yra priplojama prie dirvos, jei žiema yra drėgna, dirvos paviršiuje gali susidaryti žalsvas dumblių sluoksnis. Visa tai neleidžia dirvai greičiau pradėti „kvėpuoti“, sušilti, aprūpinti vejos šaknis oru, vandeniu ir maisto medžiagomis, kurios kiekvieną pavasarį tokios svarbios visiems augalams.

Tiesiog sugrėbiant veją aštriu grėbliu bus padarytas didžiulis darbas pradedant naują vejos sezoną. Be to, grėbstymą, ypač jei veja sena, galima ir reikia pakartoti po 2 savaičių, ypač jei ir toliau nenustoja plisti pavasarinis pelėsis.

Svarbu nepraleisti pirmojo momento, kai dirva po žiemos yra atitirpusi, velėna nudžiūvusi, ja galima ramiai vaikščioti ir gerai išvalyti

Sužinok daugiau apie vejos valymą, nes jis svarbus ne tik pavasarį!

Image

Vejos tręšimas pavasarį

Veja po žiemos miego, kai šaknų ir lapų dar nedaug, pradeda gana greitai augti, pirmiausia ji turi gebėti atnaujinti šaknų ir lapų masę, kad per šaknis iš dirvos gautų maistinių medžiagų, vandens ir oro ir kad lapai pradėtų intensyvų maisto medžiagų gamybą fotosintezės proceso metu.

Tręšimas gali iš esmės padėti augalams atsinaujinti, be to, tai padaryti greičiau nei tai padaro konkurentai – piktžolės, kurios taip pat kiekvieną pavasarį ruošiasi naujai pradžiai. Pirmą kartą veją patręšti reikėtų tada, kai veja „pradeda žaliuoti“.

Tręšimas yra gyvybiškai svarbus, kad veja per kiek įmanoma trumpesnį laiką atsinaujintų

Kad tręšimas būtų teisingas, reikia išmanyti:

  • kokias trąšas rinktis;
  • kada teisinga tręšti;
  • kaip teisingai tręšti;
  • kaip nesuklysti tręšiant.

Skaityti viską apie vejos tręšimą

Image

Vejos skarifikacija

Tuo metu, kai veja pradeda vegetaciją, gali reikėti imtis jos atnaujinimo darbų, apimančių daug priemonių – vejos skarifikavimą , atsėjimą, aeraciją, tręšimą ir smėliavimą.

Skarifikacija yra viršutinio vejos sluoksnio išvalymas ir „supjaustymas“, praretinant vejos augalus, pašalinant giliau esančią organinę masę, „atveriant“ dirvą prisėjimui, tręšimui, sumažinant samanų kiekį ir trukdant augti piktžolėms

Skarifikavimas nėra būtinas kiekvienais metais. Svarbiausia – skarifikuoti teisingai ir tinkamu metu! Sužinoti daugiau apie skarifikaciją

Image

Vejos atsėjimas

Metams bėgant ir veją intensyviai naudojant, konkrečiai vietai ir aplinkybėms (dirva, drėgmė, šviesa, šešėlis, maistinės medžiagos, priežiūra) veikiant vejos augalus, pievelės sudėtis keičiasi. Jei įrenginėjant veją ji buvo suformuota iš tam tikros rūšies augalų ir rūšių mišinio, laikui bėgant ši sudėtis stipriai kinta – išnyksta rūšys, kurios nėra tinkamos konkrečioms aplinkybėms, tačiau pasidaugina tos, kurios tam tikroje vietoje jaučiasi gerai. Dažnai atsiranda piktžolių. Taigi tiek vejos vizualinė, tiek ir naudojimo kokybė neišvengiamai suprastėja.

Sėjant naujas sėklas, kurios atitinka naudotojo lūkesčius, galima atnaujinti arba pagerinti želmenų sudėtį, išvaizdą ir naudojimo savybes

Sėjant labai svarbu išmanyti:

  • kaip atnaujinti sėjant;
  • kokias sėklas pasirinkti;
  • kada sėti.

Skaityti daugiau apie atsėjimą.

Image

Vejos aeravimas

Dirvos sutankėjimas yra rimta vejų problema, nes sumažėja oro kiekis dirvoje, augalai neauga, veja pradeda nykti, ją apima piktžolės ir samanos, vejoje atsiranda balų. Vejos valymas ir net skarifikavimas nesprendžia dirvos sutankėjimo problemos. Reikia kažko galingesnio. Aeravimas, kuris dažnai klaidingai painiojamas su skarifikavimu, yra oro įvedimas į viršutinį dirvos sluoksnį. Paprastai kieme sąlygomis tai yra 5-7 cm, tačiau profesionaliais prietaisais galima pasiekti didesnį gylį ir paskatinti šaknų vystymąsi bei pagerinti vejos būklę. Yra paprastų vejos aeravimo būdų ir tokių, kur be gerų žinių ir specifinės technikos neišsiversite. Aeravimas vejoje prie namų rekomenduojamas ne dažniau kaip kas 2-5 metus.

Sužinoti daugiau apie aeravimą.

ImagePrieš/ PoImage

Rekomenduojama laiku planuoti ir derinti įvairius pavasarinius priežiūros darbus, išsidėliojant juos tinkamu laiku ir eiliškumu ir tokiu būdu pasiekiant daug didesnį efektą ir užsiauginant išties tobulą veją.

Paprastai šie priežiūros darbai realizuojami gegužės pradžioje/viduryje, kai veja aktyviai auga. Kai padarysite šiuos darbus, vejos priežiūra persiris į vasaros režimą.

 

Vasara  |  Ruduo – Žiema  |  Visi patarimai

PERŽIŪRĖTI RULONINĖS VEJOS PASIŪLYMĄ

Pieteikties apmācībām

Paldies, EasyGreen pārstāvis vistuvākajā laikā ar Jums sazināsies par turpmāko sadarbību!

Neužpildyti visi laukeliai

SUSISIEKITE SU MUMIS

Uzzini vairāk par paklājzālienu, tā ieklāšanu un izmaksām

PUIKU, KAD PARAŠĖTE!

EasyGreen atstovai su Jumis susisieks per vieną darbo dieną.

Neužpildyti visi laukeliai

Saņem 5% atlaidi paklājzāliena pirkumam!

Piesakies zāliena kopšanas padomiem un saņem 5% atlaidi paklājzāliena pirkumam!

Piesakies zāliena kopšanas padomiem

Piesakies zāliena kopšanas padomiem un saņem 5% atlaidi paklājzāliena pirkumam!



Pieteikšanās veiksmīga!

Pārbaudi savu e-pastu, lai uzzinātu kā izmantot 
5% atlaidi paklājzāliena pirkumam!

Neužpildyti visi laukeliai