Vejos atsėjimas
Vejos sėklos
Jei kalbame apie vejos sėklas, tai turėtų būti aišku, kad mes kalbame apie įvairius vejos sėklų mišinius, nes parduotuvėse parduodami sėklų pakeliai, dėžės ar maišai yra ne kas kita kaip skirtingų vejai skirtų žolių rūšių ir veislių mišiniai, skirti įvairiems tikslams ir pritaikyti įvairioms augimo (ir priežiūros!) sąlygoms. Idealios vejos dar niekas nesukūrė, todėl jei norite Jūsų lūkesčius atitinkančios vejos, turite suderinti kelių rūšių teigiamas savybes, kad priartėtumėte prie idealo.
Mūsų platumose sėklų mišinius paprastai sudaro trys pagrindinės rūšys
- Pievinė miglė (Poa pratensis) yra krūviui atspari, po mindymo atsinaujinti sugebanti, taip pat mūsų žiemos sąlygas ištverianti veislė. Šios rūšies augalai gerai augina požemines šaknų ataugas, todėl ji sėkmingai užželia tuštumose, kurios atsiranda dėl įvairių priežasčių. Pievinės miglės trūkumas yra lėtas dygimas ir augimas po sudygimo, jis trunka apie 4 savaites, todėl čia atsiranda daugiau galimybių kitoms rūšims ir piktžolėms.
- Raudonasis eraičinas (Festuca Rubra) yra atspariausia rūšis iš visų trijų rūšių, yra nereikli. Jos sudygimo laikas yra apie 3 savaites. Raudonasis eraičinas suformuoja labai smulkius ir tankius želmenis – jo lapeliai yra panašūs į mažas adatėles. Paprastai tamsiai žalios spalvos. Raudonasis eraičinas nemėgsta intensyvaus naudojimo, jis pavasarį palyginti lėtai „bunda“ ir ataugų tankumo dažniau nei kitos rūšys suformuoja vejos „filcą“, o po žiemos lieka daugiau pernykštės žolės.
- Daugiametė svidrė (Lolium perenne) yra greitai auganti, naudojimui atspari ir aktyvi rūšis. Jos dygimo greitis yra apie 7 dienas. Ši rūšis yra svarbiausia intensyviai naudojamų sporto aikštelių vejų ir mišinių, skirtų vejų atnaujinimui, sudedamoji dalis, nes greitai sudygsta. Ši rūšis yra labai reikli gerai priežiūrai, tręšimui – jei sąlygos geros, daugiametė svidrė suformuoja patvarią, tankią ir dailią pievelę. Jos trūkumas – ši rūšis nesuformuoja požeminių ataugų ir nesugeba užželti tuštumose.
Pagrindiniai veją atnaujinančio sėjimo principai.
- Kokybiškoje vejoje rekomenduojama atkuriamąjį sėjimą atlikti kasmet, taip palaikant ir atkuriant želmenis;
- Sėjant svarbu sėklas tinkamai pasėti, todėl idealios sėjimo sąlygos yra po vejos skarifikavimo arba bent jau po labai kruopštaus grėbimo;
- Veją sėti reikėtų ne anksčiau nei gegužės pradžioje, dygimas bus sėkmingas, kai dirvos temperatūra bus bent jau +8 laipsniai.
- Veja sėjama tolygiai, taikant sėjimo normą 15-30g/m2, kuri priklauso nuo situacijos ir tikslo.
- Sėti rekomenduojama mažiausiai 2 ėjimais (kryptimis), kad dygimas būtų maksimaliai tolygus
Svarbu nepamiršti, kad pasėjus reikia užtikrinti kiek įmanoma geresnes sudygimo sąlygas, ypač drėgmę,
todėl, sausesniu laiku veją reikėtų laistyti kiekvieną dieną, kad sėklos visą laiką būtų drėgnos ir neperkaistų. Kai tik vejos sėkloje prasideda dygimo procesas, jos perkaitimas reiškia jos žūtį. Ypatingo režimo po pasėjimo reikia laikytis mažiausiai 2 savaites arba ilgiau, atsižvelgiant į situaciją.